Najczęściej przywożone pamiątki z pielgrzymki

Żadnemu pielgrzymowi nie trzeba wyjaśniać różnicy pomiędzy wycieczką a pielgrzymką. Mimo to, są pewne czynniki, które łączą oba te wydarzenia. Są nimi pamiątki, które mają na celu przypominanie chwil spędzonych w danym miejscu. Poniżej lista najczęściej przywożonych pamiątek ze świętych miejsc.

 

Figurka Matki Boskiej

Przywozi się ją najczęściej z miejsc kultu Matki Boskiej. Można zakupić ją we wielu formach. Są figurki Matki Boskiej w formie gipsowego odlewu, porcelany, ceramiki, plastikowej butelki na wodę święconą, czy we formie ozdoby z muszli. Twórcy figurek Matki Boskiej mają mnóstwo wyobraźni. Stąd znalazły się osoby, które kolekcjonują właśnie ten typ dewocjonaliów.

 

Różańce

Często na pudełku mają napisane skąd dokładnie je przywieziono. Największym zainteresowaniem cieszą się różańce we formie „dziesiątki”. Są małe i dyskretne. Można modlić się przy ich pomocy nawet w publicznych miejscach, bez obaw że ktoś dostrzeże, co robimy. Są dużo bardziej praktyczne niż figurki Matki Boskiej, ale równocześnie są mniej spersonalizowane. Szczególnym uznaniem cieszą się różańce wykonane z naturalnych i cennych materiałów, takich jak drzewo sandałowe lub drzewo różane. Oba te gatunki mają szlachetny wygląd i piękny zapach.