Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
01.03.2017r. - Środa Popielcowa

1 marca w Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Nasze głowy zostały posypane popiołem, w ten sposób wyraziliśmy chęć duchowego przygotowania się do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Mają nam w tym pomagać nabożeństwa pokutne, w piątki Droga Krzyżowa a w niedzielę Gorzkie Żale.


IMG_0531.JPGIMG_0536.JPG

08.01.2017r. - Konkurs Kolęd i Pastorałek

W niedzielę 8 stycznia odbył się w naszym kościele V Parafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W tym roku chęć udziału zgłosiły tylko dzieci i jedna przedstawicielka młodzieży. Występowali indywidualnie i zespołowo. Prezentowane przez nich kolędy oceniało przychylne wszystkim uczestnikom jury w składzie : ks. Kanonik Kazimierz Szachowicz – nasz Proboszcz, pan Arkadiusz Klemczak – dyrygent parafialnego chóru „Francesco” i pani Alicja Zgrzeba – prezes chóru „Bard” w Luboniu.

I miejsce w wersji instrumentalnej zajęła Zosia Dusza

I miejsce w wersji wokalnej zajęła Zosia Golczak

II miejsce - Weronika Wieszczeczyńska

III miejsce – zespół - Hania Adamska, Gabrysia Adamska i Marta Jelińska

Wyróżniony został Karol Golczak

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez ks. Proboszcza. Dziękujemy im za udział w Konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

W galerii zdjęć znajdują się również ujęcia z błogosławieństwa dzieci i niemowląt, które miało miejsce tuż przed konkursem. IMG_0035.JPGIMG_0098.JPG

22.01.2017r. - Gramy z Patrykiem

Tegoroczna szósta edycja akcji charytatywnej odbywała się pod hasłem „Gramy z Patrykiem – Dar krwi dla Szymka”. Turniej piłki nożnej GOSiR Komorniki Cup U-10 oraz mecz pokazowy z udziałem Lecha Poznań Oldboys przyniósł nam ogromną niespodziankę - nasza drużynka małych ministrantów zajęła pierwsze miejsce! Wśród rywali znalazły się same kluby piłkarskie takie jak: Warta Poznań, Grom Plewiska, Wielkopolska Komorniki, GKS Dopiewo czy Szkoła Futbolu Luboń.

Turniej ten jest dla nas szczególny, gdyż wspominamy podczas niego naszego zmarłego ministranta - Patrysia Witkowskiego.

Drużyna grała w składzie: Urbaniak Oskar (br. i kpt.), Witkowska Natalia (siostra Patryka), Makowski Jakub, Górny Piotr, Motała Miłosz, Konieczny Michał, Mitura Aleksander, Mączyński Krystian, Przęczek Stanisław, Dziudzia Jan, Kołodziejski Leon, Kołodziejski Gustaw. Drużynę przygotował i do zwycięstwa poprowadził Prezes Koła - p. Marian Adamski (dziadek Patryka).

Jest to ogromny sukces, którego serdecznie gratulujemy!DSC_0010.JPGDSC_0056.JPGDSC_0063.JPG

14.01.2017r. - Mistrzostwa Arch. Pozn. kat. szk. podst.

W dniu dzisiejszym nasza reprezentacja ministrantów kat. szkoła podstawowa w Mistrzostwach Arch. Pozn. Piłki Halowej jako eliminacje do Mistrzostw Polski Ministrantów wywalczyła drugie miejsce, jeden mecz remisując i cztery mecze wygrywając. Do zajęcia pierwszego miejsca zabrakło jednej bramki, mając tyle samo punktów co zwycięzca z parafii św. Rodziny, z którymi zremisowała 0:0. Dodatkowo nasz bramkarz – Kacper Wiścicki został wybrany bramkarzem turnieju.

Drużyna grała w składzie: Spychała Paweł kpt., w bramce niezawodny Wiścicki Kacper, Urbaniak Oskar, Szajbe Wojciech, Szenajch Adam, Makowski Jakub, Górny Piotr, Konieczny Michał. Drużynę przygotował i poprowadził Prezes Koła - pan Marian Adamski.

Jest to duży sukces! Gratulujemy!DSC_0068.JPGDSC_0127.JPG

07.01.2017r.- Opłatek ministrancki

Jak co roku ministranci i lektorki wraz z rodzicami spotkali się na swoim wspólnym - w tym roku jubileuszowym 50-tym - opłatku służby liturgicznej w salce parafialnej, by podsumować miniony rok.

Po przywitaniu przez Prezesa Koła pana Mariana Adamskiego, przyszedł czas na życzenia oraz wspomnienie  ks. Prałata dr Michała Maciołki, który w minionym roku odszedł do Pana, a w latach swojej młodości był naszym gorliwym ministrantem, a przez pewien czas nawet Prezesem Koła. Następnie odbyło się wręczenie nagród zaproszonym gościom, ministrantom i lektorkom. Na koniec ministranci zabawiali widownię skeczami, a na akordeonie zagrał nasz organista p. Paweł Bulek.

 Obecnych w salce było ok. 130 osób!

KRÓLUJ NAM CHRYSTE!!!IMG_9963.JPGIMG_9994.JPG

07.01.2017r. - Jasełka

7 stycznia tuż przed Opłatkiem Służby Liturgicznej zostały wystawione Jasełka wykonane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach pod kierownictwem p. Mirki Koniecznej oraz p. Justyny Lisik.


IMG_9722.JPGIMG_9745.JPG

06.01.2017r. - Objawienie Pańskie

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych - cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 

W czasie każdej mszy św. mogliśmy nabyć kadzidło, którym okadzane będą nasze domy i kredę, aby wypisać na drzwiach wejściowych naszych domów C†M†B  oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).IMG_9661.JPGIMG_9666.JPG

05.01.2017r. - Opłatek grup duszpasterskich

W czwartek przed świętem Trzech Króli, w Domu Kultury w Wirach o godz. 20.00 spotkały się grupy duszpasterskie działające w naszej parafii razem z księżmi: kanonikiem Kazimierzem Szachowiczem i Chrystusowcem Józefem Przekopem, który posługuje, pomagając w pracach duszpasterskich naszemu księdzu.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania kolędy "Bóg się rodzi"i łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia. Potem zasiedliśmy do zastawionych stołów, aby posilić nasze słabe ciała. Następnie rozpoczęliśmy śpiewanie pięknych polskich kolęd przy akordeonie, na którym grał nasz organista p. Paweł Bulek.

Dziękujemy wszystkim przybyłym parafianom a szczególnie przygotowującym to spotkanie.IMG_9611.JPGIMG_9636.JPG

01.01.2017r. - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

 Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto obchodzone już przed Soborem w Efezie (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł „Theotokos” (Bogarodzica). Poświęcenie Maryi pierwszego dnia nowego roku ukazuje Maryję również jako najdoskonalsze stworzenie, i pierwsze które skorzystało z darów Chrystusa. Pragnienie zaakcentowania specjalnego wspomnienia Matki Bożej zrodziło się już w starożytności chrześcijańskiej. Kościół zachodni już w VII wieku wyznaczył w tym celu dzień 1 stycznia. Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Chrystusa - koniec oktawy Bożego Narodzenia. Maryja z Józefem wypełnili więc prawo żydowskie - przepisy Halachy, która mówi że w osiem dni po urodzeniu syn ma zostać obrzezany oraz nadaje się mu wówczas imię. Wybrano zatem bardzo stosowny dzień, aby po wyśpiewaniu hymnów dziękczynnych Wcielonemu Słowu, złożyć odpowiedni hołd Jego Świętej Rodzicielce. Podkreśla to ścisły związek między Bożym Narodzeniem i Boskim Macierzyństwem Maryi.

Warto również wspomnieć 31.12.2016r. - kiedy to mszą św. dziękczynną, odprawioną o godz. 17.00, podziękowaliśmy Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, którymi nas obdarowywał przez cały rok 2016. Ksiądz Kazimierz przygotował sprawozdanie z dochodów i wydatków parafialnych, które odczytał w czasie homilii oraz podziękował zaangażowanym w życie naszej Wspólnoty Parafianom. 

(zdjęcia zostały wykonane 1 stycznia)IMG_9577.JPGIMG_9586.JPG

28.12.2016r. - Święto Świętych Młodzianków

 Święto Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda, Kościół obchodzi 28 grudnia. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Zapis o ich męczeństwie znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła". Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia podkreśla, że święto Młodzianków Męczenników jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. "To także dzień, w którym warto zastanowić się nad wyjątkowym darem, jakim zostaliśmy obdarzeni – życiem naszym i naszych bliźnich".

W tym dniu uroczyście zakończyliśmy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Przy figurze matki Bożej rozważaliśmy dziesiątkę różańca, następnie procesją światła przeszliśmy do kościoła aby przy żłóbku modlić się drugą dziesiątką. Potem uczestniczyliśmy czynnie we mszy św., dziękując Bogu za dar życia i wszystkie otrzymane łaski, jakich nam udzielił w czasie tego dziewięciomiesięcznego czasu modlitwy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl