Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
27.11.2016r. - Adwent

Teologicznie czas ten wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ostatni tydzień natomiast bezpośrednio przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii.

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. Ze względu na dzieci, roraty w naszym kościele odprawiane są wieczorem. Podczas każdej z takich mszy, rozlosowywane są wśród dzieci trzy figurki Matki Boskiej. Dzieci zabierają figurkę do domu, modlą się przy niej, a następnie przynoszą do kolejnego losowania.
20.11.2016r. - Uroczystość Chrystusa Króla

W Uroczystość Chrystusa Króla odbył się we wszystkich parafiach w całej Polsce (naszej również) Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, który miał być zakończeniem Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczysta suma z odczytaniem Aktu miała miejsce o godz. 11:00.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było również przyjęcie do naszej wspólnoty ministranckiej siedmiu chłopców, którzy podczas mszy św. złożyli uroczyście przy ks. Proboszczu, służbie liturgicznej, rodzicach oraz przedstawicielach naszej parafii przyrzeczenie i dostali oficjalnie kołnierze oraz odznaki ministranta. Od teraz nie będą mówić o sobie aspirant, a  ministrant.

Nasze Koło Ministrantów liczy obecnie: 66 ministrantów i 13 lektorek, a jego Prezesem jest Pan Marian Adamski.

Króluj nam Chryste!IMG_8827.JPGIMG_8846.JPGIMG_8850.JPG

11.11.2016r. - Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu miliony Polaków w kraju i za granicą polecają Bogu naszą kochaną Ojczyznę. Dziejowa droga naszego narodu była trudna, zwłaszcza w ciągu ostatnich stuleci. Przyczyniały się do tego również nasze słabości i wady, grzechy społeczne całych pokoleń i stanów.

Uroczystą mszą św.o godz. 11.00 z udziałem chórów Francesco i Bard oraz werblistą, dziękowaliśmy Bogu za wolną Ojczyznę i modliliśmy się za tych, którzy walczyli o jej wolność. Obecni na mszy św. byli również harcerze, a także poczty sztandarowe.

Natomiast o godz. 15:30 odbyły się nieszpory, po których przeszliśmy do salki parafialnej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy kawie i rogalu, które zorganizowała Akcja Katolicka z Panem Leszkiem Praczykiem na czele.IMG_8585.JPGIMG_8632.JPGIMG_8633.JPG

06.11.2016r. - Jubileusz 80-lecia chóru Francesco

W niedzielę 6 listopada rozpoczęliśmy wspólne świętowanie, na mszy św. o godz. 11.00, odprawionej w intencji chórzystów, dziękując dobremu Bogu za 80 lat istnienia naszego chóru i z prośbą o błogosławieństwo Boże dla wszystkich jego członków i dyrygenta.

Ponownie zebraliśmy się po południu aby o godz. 17.00 zaśpiewać dla wszystkich zaproszonych gości. Koncert prowadził dyrygent pan Arkadiusz Klemczak, który streścił działalność chóru, począwszy od roku powstania 1936 do obecnego. Wspomniał o koncertach, konkursach, różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych i chrześcijańskich a także o wyjazdach krajowych i zagranicznych, gdzie godnie reprezentował naszą parafię i gminę.

W czasie koncertu słuchaliśmy również pięknie zagranych utworów na wiolonczeli i organach przez Karolinę i Pawła Bulek.

Po koncercie wszyscy chórzyści zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i kwiatami.
IMG_8323.JPGIMG_8391.JPGIMG_8489.JPG

01.11.2016r. - Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych – wspominamy tych spośród nas, którzy osiągnęli już chwałę zbawionych w niebie. Przeszli oni dokładnie to samo życie, które my dziś przeżywamy, chodzili po tej samej ziemi, co i my. Wierzyli w tego samego Boga i słuchali tej samej Ewangelii. Spójrzmy na ich życie i spróbujmy tak jak oni kroczyć drogą do nieba – do świętości. Obyśmy wszyscy byli święci! Przez cały listopad pamiętamy i pomagamy modlitwą, ofiarą i odpustami duszom czyścowym, a przede wszystkim przebaczamy im, bo na to przebaczenie najbardziej czekają.

W dniu tym sprawowana była msza św. w kościele o godzinie 09:00. O godzinie 13:30 zgromadziliśmy się na nieszporach, następnie w procesji udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie o godzinie 14:15, przy kaplicy cmentarnej sprawowana była uroczysta msza św.IMG_8007.JPGIMG_8099.JPGIMG_8143.JPG

15.10.2016r. - Październikowe nabożeństwo

Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Jest to modlitwa, która przemienia świat, zwłaszcza gdy jest odmawiana wspólnie.

Nasze rodziny, narody i świat walczą teraz z przytłaczającymi siłami zła. Dziś potrzebujemy pomocy Maryi bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Wiele razy w historii modlitwa różańcowa odmawiana z wiarą zaważyła na losach narodów.

Nabożeństwa różańcowe w naszej parafii odprawiane są przed każdą mszą św., pół godziny wcześniej. Do czynnego udziału zaproszone są dzieci i służba liturgiczna. Maryja nasza mama potrzebuje każdego z nas, więc nie zwlekaj i przyłącz się, razem możemy wyprosić więcej.
18.09.2016r. - Święto Stanisława Kostki

W minioną niedzielę podczas uroczystej sumy o godz. 11:00 obchodziliśmy wspomnienie św. Stanisława Kostki - patrona naszego Koła Ministrantów. Nie mogło więc przy ołtarzu zabraknąć licznie zgromadzonej służby liturgicznej, z której słyniemy w całej Archidiecezji. Dodatkowo msza sprawowana była w intencji zmarłego niedawno ks. Michała Maciołki - jednego z byłych Prezesów naszego Koła.

Św. Stanisławie Kostko - módl się za nami!

KRÓLUJ NAM CHRYSTE!IMG_7205.JPGIMG_7213.JPG

14.09.2016r. - Bierzmowanie

14 września do parafii przybył Ks. Biskup Damian Bryl, który udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii podczas uroczystej mszy św. sprawowanej o godzinie 18:00. Oprócz licznie zebranych wiernych naszą modlitwę podkreślał śpiew chóru parafialnego “Francesco”.

Młodzież przygotowywała się do sakramentu bierzmowania przez 3 lata uczestnicząc w spotkaniach - katechezach, nabożeństwach majowych, nabożeństwach różańcowych, adoracjach Najświętszego Sakramentu.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej składamy serdeczne Bóg zapłać!IMG_7034.JPGIMG_7069.JPGIMG_7074.JPG

10.09.2016r. - Pomnik NSPJ

W minionym czasie w naszej parafii gościliśmy makietę pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także wystawę opowiadającą jego losy. Zwieńczeniem wizyty była emisja filmu po sobotniej mszy św. i spotkanie z członkami Komitetu Odbudowy wspomnianego pomnika, którzy byli z nami przez całą niedzielę, podczas której zorganizowali w naszej wspólnocie zbiórkę pieniężną - rozprowadzali cegiełki, grafiki, a także małe figurki odwzorowujące pomnik.


IMG_6796.JPGIMG_6908.JPG

04.09.2016r. - Wizyta Oblata

W pierwszą niedzielę września towarzyszył nam oblat o.Józef,  który opowiadał o misjach - m.in. o tym na jakie trudności napotykają posługujący tam kapłani. Po każdej mszy św. rozprowadzane były kalendarze misyjne, z których dochód przeznaczony był właśnie na misje oblackie.

Warto dodać, że wśród oblatów jest nasz parafianin - były ministrant i v-ce prezes ministrancki - o. Rafał Wleklak OMI, pełniący obecnie swoją posługę w Wenezueli.IMG_6170.JPGIMG_6299.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl