Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
15.06.2017r. - Boże Ciało

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane popularnie Bożym Ciałem, przypada 60 dni po Wielkanocy. Katolicy są w tym dniu zobowiązani do udziału w mszy.

W Polsce obchody święta wiążą się z uliczną procesją z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii tematycznie związane z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób katolicy uroczyście dziękują Chrystusowi za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i publiczne manifestują swoją wiarę. Tradycja świętowania Bożego Ciała sięga trzynastego wieku. Uroczystość zaprowadził papież Urban. Ustanowił ją po objawieniach, które miała augustianka, święta Julianna z Cornillon ( czyt. korniją). Zakonnica usłyszała od Chrystusa, że w Kościele powinno zostać wprowadzone oddzielne święto ku czci Eucharystii.

W naszej parafii uroczysta msza św. polowa pod przewodnictwem ks. Proboszcza została w okolicy orlika za mostem przy ul. Łęczyckiej. Potem uroczystą procesją, zatrzymując się przy pięknych ołtarzach, postawionych przez parafian doszliśmy do kościoła, gdzie po otrzymaniu błogosławieństwa udaliśmy się do swoich domów.

Ołtarze w tym roku przygotowali:

ołtarz główny (zarazem pierwszy w procesji) - mieszkańcy ulicy Komornickiej, ulic przyległych oraz działek;

ołtarz drugi - mieszkańcy Łęczycy;

ołtarz trzeci - chór parafialny "Francesco";

ołtarz czwarty - służba liturgiczna.IMG_6567.JPGIMG_6570.JPG

11.06.2017r. - XVIII Festyn Parafialny

Tegoroczny, już XVIII, Festyn Parafialny pod hasłem "Idźcie i Głoście, Dobro i Miłość z Radością" za nami! Program artystyczny był bardzo napięty, poza dziećmi z przedszkola i szkoły podstawowej w Wirach, był m.in. występ solistów oraz gościnnie "Grupy Flażoletów" ze szkoły nr 4 z Lubonia. Wśród atrakcji nie zabrakło także konkurencji sprawnościowych na naszym placu, dmuchanego zamka i zjeżdżalni, konkursu strzelania z wiatrówki...

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Parafianom!IMG_5765.JPGIMG_5823.JPG

11.06.2017r. - Msza Piłkarska

Coroczna, unikatowa msza piłkarska - podczas której ministranci służą do mszy św. w strojach piłkarskich, bo jak to mawiał św. Jan Paweł II - "Wśród wszystkich rzeczy nieważnych, piłka nożna jest najważniejsza."


IMG_5556.JPGIMG_5605.JPG

10.06.2017r. - Gala Piłkarska

W sobotę 10 czerwca miała miejsce Gala Piłkarska, podczas której nastąpiło podsumowanie piłkarskiego sezonu ministrantów Archidiecezji Poznańskiej. W Domu Kultury w Łęczycy zostały rozdane puchary i statuetki indywidualne, a następnie na orliku w Wirach odbył się mecz pokazowy zwycięzcy Ligii (św. Florian Wiry) kontra Gwiazdy Ligii. Niestety w tym roku przegrany przez naszych ministrantów 3:5. W trakcie meczu miał miejsce wspólny piknik.

Nasze drużyny zdobyły następujące miejsca:

Kat. szkoła podstawowa: Św. Florian A miejsce 3, św. Florian B miejsce 5

Kat. gimnazjum: nagroda Fair Play, Zawodnik Sezonu (Szymon Schmidt)

Kat. seniorzy: Mistrzowie Ligii, zawodnik powołany do 6-stki sezonu (Jan Depczyński)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!
IMG_4805.JPGIMG_5120.JPGIMG_5122.JPG

04.06.2017r. - Jubileusz Ks. Proboszcza

Wielkie święto dla parafii - nasz ks. Proboszcz Kan. Kazimierz Szachowicz obchodził Jubileusz 50 - lecia święceń kapłańskich. O godz. 12:00 miała miejsce uroczysta msza św., podczas której kazanie wygłosił kolega z rocznika ks. Proboszcza, ks. Edward Majka (proboszcz z Mosiny). Po mszy św. delegacje poszczególnych grup duszpasterskich złożyły ks. Jubilatowi życzenia, następnie na wszystkich obecnych na mszy św. czekał pod kościołem tort. Z kolei zaproszenie goście udali się na przyjęcie z poczęstunkiem, gdzie została również przedstawiona prezentacja ukazująca życie i posługę ks. Kazimierza oraz nagrania z wywiadami jego przyjaciół.

Ks. Kazimierz przyjął święcenia 20 maja 1967 roku w Katedrze Poznańskiej, dzień później odprawił msze św. prymicyjną w swojej rodzinnej parafii w Chodzieży. Był wikarym w Kolegiacie w Środzie Wlkp., w Poznańskiej Farze oraz w parafii św. Andrzeja Boboli w Poznaniu. W latach 1971-1977 studiował na KUL-u. Swoje proboszczowanie rozpoczął od parafii w Sobocie, a następnie przeszedł do naszej Wspólnoty, gdzie jest od 1993 roku. Dodatkowo w latach 1977 - 2005 wykładał Muzykę Kościelną m.in. w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, Akademii Muzycznej.
IMG_0664.JPGIMG_0818.JPG

15.05.2017r. - Jubileuszowa Msza Święta w Katedrze

15 maja miała miejsce w Katedrze uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego z okazji Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa rocznika 1967, do którego to należy nasz ks. Proboszcz kan. Kazimierz Szachowicz.

Podczas kazania ks. abp Gądecki przypomniał jakie były ciężkie czasy gdy dzisiejsi Jubilaci decydowali się na swoją posługę kapłańską i zaczynali naukę w Seminarium Duchownym. 

Nasze parafialne obchody Jubileuszu Ks. Proboszcza planowane są na 4 czerwca (niedziela), podczas mszy św. o godz. 12:00. Już dziś wszystkich parafian serdecznie zapraszamy. IMG_0249.JPGIMG_0277.JPG

14.05.2017r. - Niedziela Powołań

Tegoroczna V Niedziela Wielkanocna owocowała w wiele ważnych wydarzeń! To nie tylko niedziela powołań w naszej parafii, ale i rocznica I-szej Komunii Świętej oraz wizyta gości z Novary (Włochy), którzy czytali nawet "lekcje" w swoim rodzimym języku.

Kleryk Tomasz Pawelec podczas kazania opowiadał o swojej drodze życiowej i o tym jak jest w Seminarium. Spotkał się m.in. ze służbą liturgiczną naszej parafii, które to spotkanie zakończyło się wpisem do ministranckiej kroniki oraz wspólnym zdjęciem.IMG_3766.JPGIMG_3784.JPG

13.05.2017r. - 100 Rocznica Objawień Fatimskich

Po raz pierwszy Maryja objawiła się trójce dzieci, Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, które pasły owce, 13 maja 1917 r. Zaczynając od tej daty Maryja objawiała się dzieciom jeszcze pięć razy, 13 dnia kolejnego miesiąca. Maryja, jeszcze się nie ujawniając, prosiła dzieci o modlitwę i ofiary za nawrócenie grzeszników.

Prosiła o ustanowienie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi i poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Łucji, która żyła najdłużej Maryja przekazała 3 tajemnice.

W naszej parafii kontynuujemy kult Matki Boskiej Fatimskiej w nabożeństwach do Jej Niepokalanego Serca w pierwsze soboty miesiąca. Z okazji 100-lecia objawień uczciliśmy naszą kochaną Matkę specjalnym uroczystym nabożeństwem i procesją ze świecami. Maryjo prowadź nas. Ave Maria !!!IMG_0064.JPGIMG_0095.JPG

04.05.2017r. - Odpust św. Floriana

W pięknym miesiącu maju nasza parafia oddaje także cześć patronowi,świętemu Florianowi. Uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Pawła Kujawę z Krosna została odprawiona o godz. 19.00. Kazanie wygłosił ks. Paweł przypominając w nim o męczeństwie pierwszych chrześcijan. Msza św.z udziałem księży z dekanatu zakończyła się procesją wokół kościoła i dziękczynnym odśpiewaniem "Ciebie Boga wysławiamy."


IMG_3473.JPGIMG_3493.JPG

03.05.2017r. - NMP Królowej Polski

W najpiękniejszym miesiącu maju czcimy Maryję naszą kochaną Matkę. Dla Niej Polska ziemia pokryła się pięknymi kwiatami i wiosenną zielenią. W kościołach odprawiane są nabożeństwa majowe a przy figurach, ludzie śpiewają pieśni Maryjne i odmawiają Litanię Loretańską.

W naszej parafii nabożeństwa majowe odprawiane są przed każdą mszą św. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w tę piękną polską tradycję. 3 maja przypomnieliśmy sobie, że Maryja jest także naszą Królową. Świętowaliśmy uczestnicząc we mszach św. odprawianych tak jak w niedzielę.IMG_3311.JPGIMG_3315.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl