Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
07.01.2018r. - Opłatek ministrancki

Jak co roku ministranci i lektorki wraz z rodzicami spotkali się na swoim wspólnym opłatku służby liturgicznej w salce parafialnej, by podsumować miniony rok. Opłatek poprzedziły jasełka, które przygotowały dzieci ze szkoły podstawowej w Wirach pod kierownictwem p. Mirki Koniecznej oraz p. Justyny Lisik.

Po przywitaniu przez Prezesa Koła pana Mariana Adamskiego, przyszedł czas na życzenia i słowa wstępne naszego Prezesa. Następnie odbyło się wręczenie nagród zaproszonym gościom, ministrantom i lektorkom. Na koniec ministranci zabawiali widownię skeczami, a co odważniejsi wzięli udział w konkursie niespodziance.

Na koniec odwiedził nas św. Mikołaj, który dla każdego miał słodkie upominki.

Obecnych w salce było ok. 120 osób!IMG_6623.JPGIMG_6714.JPG

06.01.2018r. - Orszak Trzech Króli

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych - cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 

W czasie każdej mszy św. mogliśmy nabyć kadzidło, którym okadzane będą nasze domy i kredę, aby wypisać na drzwiach wejściowych naszych domów C†M†B  oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Nowością w naszej parafii był I Orszak Trzech Króli, którzy przeszedł ulicami naszej parafii: Komornicką, Łęczycką, Południową, Cienistą do parku im. ks. Karola Seichtera przy ul. Laskowskiej. Podczas orszaku służba liturgiczna przedstawiała humorystyczne scenki, ilustrujące grzechy stojące nam na drodze do Pana Boga.  Każdy z uczestników otrzymał koronę, wiele osób miało też specjalne śpiewniki. W parku czekała na nasz szopka ze św. Rodziną i małym Jezusem, którą zagrała rodzina państwa Krajewskich z naszej parafii.

Szczególne podziękowania należą się p. Ali Piątek, która była inicjatorem Orszaku Trzech Króli w naszej parafii. Jest to inicjatywa ogólnopolska (w tym roku już 10 edycja pod hasłem Bóg jest dla wszystkich). Wiele osób jej pomagało, za co również wszystkim zaangażowanym dziękujemy! Cieszymy się ogromną frekwencją i do zobaczenia za rok!IMG_6295.JPGIMG_6404.JPG

24.12.2017r. - Wigilia Bożego Narodzenia

Pasterka ma na celu upamiętnienie modlitwy pasterzy z okolic Betlejem, którzy - na wezwanie aniołów jako pierwsi złożyli hołd Dzieciątku. W naszej parafii poprzedziło ją czuwanie przygotowane przez służbę liturgiczną. 

Przez dwa dni świąt na każdej mszy św. rozbrzmiewał śpiew pięknych polskich kolęd, które opowiadają o wydarzeniu sprzed wielu lat.

Niech Boża Dziecina błogosławi wszystkim parafianom i miłym gościom!

Korzystając z okazji, chcielibyśmy również podziękować wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w przygotowanie kościoła na święta, jak i prawidłowy przebieg liturgii. Serdeczne Bóg Zapłać!
IMG_5762.JPGIMG_5781.JPG

16.12.2017r. - Promocja lektorska

W minionych dniach odbył się w naszej parafii Kurs Lektorski, podczas którego grupa ministrantów i lektorek przygotowywała się do pełnienia jakże ważnej funkcji liturgicznej, jaką jest czytanie Słowa Bożego podczas każdej mszy św.

W kursie uczestniczyło w nim 13 kandydatów na lektora (9 ministrantów i 4 lektorki). Podczas zajęć chłonęli wiedzę z kilku formacji: wewnętrznej, biblijnej, fonetycznej oraz liturgicznej, każdej prowadzonej przez inną osobę. Formację wewnętrzną prowadzili diakoni Filip i Jarek z naszego Seminarium w Poznaniu. Mówili m.in. o świadectwie wiary i o tym jaka odpowiedzialność spoczywa na lektorach. Dodatkowo zorganizowali również kandydatom Adorację Najświętszego Sakramentu. Formację biblijną prowadziła p. Mirosława Konieczna. Przypomniała ona najistotniejsze informacje dot. Pisma Świętego. Formacja fonetyczna to z kolei zajęcia prowadzone przez p. Michała Gryczyńskiego, uzupełnione lekcją p. Pawła Binkowskiego – aktora Teatru Nowego w Poznaniu i wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji UAM Poznań. Zajęcia te przybrały b. praktyczny charakter, głównie przez ćwiczenia narządu mowy, które aktywizowały całą grupę. Na koniec formacja liturgiczna, prowadzona przez Prezesa Mariana Adamskiego, tłumacząca podział lekcjonarzy na poszczególne okresy w roku liturgicznym, wyjaśniająca zasady korzystania z Kalendarza Liturgicznego naszej Archidiecezji – tzw. „Rubryceli”, a także postawę lektora przed, w trakcie i po czytaniu.

16 grudnia Ks. Proboszcz Kan. Kazimierz Szachowicz jako promotor dokonał w trakcie uroczystej mszy św., przy licznie zgromadzonej służbie liturgicznej, rodzinie i parafianach włączenie, wtedy jeszcze kandydatów, do grona lektorów. Od tego dnia mogą nosić krzyż lektorski, który jest ich znakiem rozpoznawczym.

Tak więc obecnie mamy w parafii: 24 lektorów oraz 8 lektorek.IMG_5548.JPGIMG_5605.JPG

26.11.2017r. - Uroczystość Chrystusa Króla

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Zmartwychwstały Chrystus panuje w niebie i na ziemi. Wskazuje na cel ostateczny życia człowieka, czyli na zjednoczenie z Bogiem i oddanie się pod panowanie Jego miłości w Królestwie Bożym. To także święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej.

W dniu tym powiększyło się również grono naszej służby liturgicznej - do Koła Ministrantów zostało przyjętych 7 nowych ministrantów (T. Przybylski, K. Przybylski, J. Przybyłowski, F. Chmielewski, S. Depczyński, P. Nowak, T. Włodarczyk). Przy ks. Proboszczu, Prezesie Koła, ministrantach, rodzinie oraz zgromadzonych parafianach, złożyli oni przysięgę i otrzymali odznaki ministranta.IMG_4838.JPGIMG_4896.JPG

18.11.2017r. - Grand Prix Archidiecezji Poznańskiej

W sobotę 18.11 odbyło się piłkarskie Grand Prix Archidiecezji Poznańskiej, podczas którego grali m.in. nasi ministranci. Po niemałych emocjach zajęli trzecie (drużyna z gimnazjum) i czwarte (drużyna z podst. "A")  miejsce, z wielkimi nadziejami na kolejne rozgrywki.

Emocje zapewniały m.in. karne, przez które drużyna "A" kat. szkoła podstawowa, najpierw przegrała mecz o finał, a następnie o trzecie miejsce. Z kolei drużyna w kat. gimnazjum wygrała w karnych trzecie miejsce.

Na pochwałę zasługuje nasza najmłodsza drużyna ze szkoły podstawowej - "B", która radzi sobie coraz lepiej na boisku, co jest dobrą prognozą na przyszłość.

Kolejne rozgrywki już w grudniu!20171118_093311.jpgIMG_4723.JPG

11.11.2017r. - Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu miliony Polaków w kraju i za granicą polecają Bogu naszą kochaną Ojczyznę. Dziejowa droga naszego narodu była trudna, zwłaszcza w ciągu ostatnich stuleci. Przyczyniały się do tego również nasze słabości i wady, grzechy społeczne całych pokoleń i stanów.

Uroczystą mszą św.o godz. 11.00 z udziałem chórów Francesco i Bard oraz werblistą, dziękowaliśmy Bogu za wolną Ojczyznę i modliliśmy się za tych, którzy walczyli o jej wolność.

Natomiast o godz. 15:30 odbyły się nieszpory, po których przeszliśmy do salki parafialnej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy kawie i rogalu, które zorganizowała Akcja Katolicka z Panem Leszkiem Praczykiem na czele.IMG_4383.JPGIMG_4394.JPG

01.11.2017r. - Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych – wspominamy tych spośród nas, którzy osiągnęli już chwałę zbawionych w niebie. Przeszli oni dokładnie to samo życie, które my dziś przeżywamy, chodzili po tej samej ziemi, co i my. Wierzyli w tego samego Boga i słuchali tej samej Ewangelii. Spójrzmy na ich życie i spróbujmy tak jak oni kroczyć drogą do nieba – do świętości. Obyśmy wszyscy byli święci!

Przez cały listopad pamiętamy i pomagamy modlitwą, ofiarą i odpustami duszom czyścowym, a przede wszystkim przebaczamy im, bo na to przebaczenie najbardziej czekają.

W dniu tym sprawowana była msza św. w kościele o godzinie 09:00. O godzinie 13:30 zgromadziliśmy się na nieszporach, następnie w procesji udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie o godzinie 14:15, przy kaplicy cmentarnej sprawowana była uroczysta msza św. Kazanie głosił ks. prof. Mieczysław Polak (brat Prymasa Polski Abp Wojciecha Polaka) - prodziekan Wydziału Teologicznego UAM. Podkreślił on m.in. jak ważna jest modlitwa za naszych zmarłych - musimy o niej pamiętać, bo kiedyś nie będzie miał kto modlić się za nas samych.IMG_3944.JPGIMG_4072.JPG

07.10.2017r. - Różaniec do granic

7 września w Święto Matki Bożej Różańcowej w całej Polsce miała miejsce akcja - "Różaniec do granic", podczas której w całym kraju modlono się w intencjach naszej Ojczyzny. Wirowska Parafia również przyłączyła się do akcji.

O godz. 13:00 wraz z sąsiednią parafią św. Jana XXIII i jej proboszczem ks. Tomaszem Renem, spotkaliśmy się na pograniczu naszych parafii, przy krzyżu na zbiegu ulic Wirowskiej i Komornickiej, by wspólnie modlić się o ratunek dla Polski i świata. Wielu naszych parafian wzięło również udział w wyjazdach na granice Polski (m.in. do Słubic) by tam, z wiernymi z całego kraju, modlić się w wiadomych intencjach.

Święta Matko Boża Różańcowa - módl się za nami!
IMG_3740.JPGIMG_3745.JPG

24.09.2017r. - Święto Stanisława Kostki

W minioną niedzielę podczas uroczystej sumy o godz. 11:00 obchodziliśmy wspomnienie św. Stanisława Kostki - patrona naszego Koła Ministrantów. Nie mogło więc przy ołtarzu zabraknąć licznie zgromadzonej służby liturgicznej, z której słyniemy w całej Archidiecezji. Mszę św. sprawował ks. Proboszcz Kazimierz Szachowicz w koncelebrze z ks. Krzysztofem Grabowskim TChr, który to głosił tego dnia kazanie. Po Eucharystii odbyło się krótkie spotkanie dla ministrantów, lektorek oraz ich rodziców, po których rozdane zostały również Słodkie Staszki. Nasza służba liturgiczna liczy obecnie 65 ministrantów oraz 10 lektorek.

Św. Stanisławie Kostko - módl się za nami!

KRÓLUJ NAM CHRYSTE!IMG_2975.JPGIMG_3021.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl