Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
12.04.2014r. - Mamy nowych lektorów i lektorki

W marcu rozpoczął się w naszej parafii kurs lektorski. Przystąpili do niego kandydaci na lektorów i lektorki z trzech parafii: Św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, Matki Boskiej Wniebowziętej z Puszczykowa oraz z naszej wirowskiej parafii.

Kurs lektorski trwał cztery tygodnie i obejmował formację fonetyczną, która prowadzona była przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz wykładowcę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pana Pawła Binkowskiego oraz formacje liturgiczną, wewnętrzną i biblijną, które prowadzone były przez Teologów.

Zwieńczeniem kursu lektorskiego, była uroczysta msza św. sprawowana 12-go kwietnia o godz. 15:00, w trakcie której nowi lektorzy i lektorki otrzymali promocję lektorską z rąk Ks. Proboszcza - Kazimierza Szachowicza.

Poniżej obszerna galeria zdjęć z tej wyjątkowej uroczystości. Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia należy kliknąć niebieski link ‘Zobacz więcej>>>’. Zdjęcie grupowe zostało zamieszczone w oryginalnym formacie.IMG_1105.JPGIMG_1167.JPGIMG_1201.JPG

11.04.2014r. - Droga Krzyżowa ulicami parafii

11 kwietnia wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej na ulice naszej parafii. Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele o godzinie 18:00. Następnie spod krzyża misyjnego wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przeszliśmy ul. Poznańską i Nową do krzyża przy ul. Laskowskiej. W tym roku Drogę Krzyżową poprowadził ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzili ministranci oraz Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii, z kolei śpiewy prowadziła schola parafialna z p. Łukaszem Maćkowiakiem. Poza tym śpiewaliśmy pieśni pasyjne.IMG_7404.JPGIMG_7407.JPGIMG_7564.JPG

06.04.2014r. - Gorzkie Żale - nabożeństwo Wielkiego Postu

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne związane z przeżywanym obecnie w Kościele okresem Wielkiego Postu. To nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym, które w tym roku w naszej parafii głosił ks. Marian Sikora - ojciec duchowny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Nabożeństwo Gorzkich Żali pochodzi z początków XVIII wieku, warto podkreślić, że tekst zachował swoje staropolskie brzmienie.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części. Pierwsza część śpiewana jest w I i II niedzielę Wielkiego Postu. Druga część śpiewana jest w III i IV niedzielę Wielkiego Postu, a trzecia część analogicznie w V niedzielę Wielkiego Postu i w Niedzielę Palmową.

Oczywiście nabożeństwo Gorzkich Żali ma swoją strukturę. Rozpoczyna je wystawienie Najświętszego Sakramentu, wzbudzenie intencji (tzw. czytanka z chwilą cichej osobistej modlitwy) oraz Pobudka, kiedy to śpiewamy “Gorzkie Żale przybywajcie...”, następnie czytane jest Słowo Boże wraz z kazaniem pasyjnym. Po kazaniu śpiewamy hymn, dwa psalmy oraz “Któryś za nas cierpiał rany” i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu nabożeństwa ze śpiewem pieśni “Dobranoc Głowo Święta” udajemy się procesyjnie do ucałowania relikwii Krzyża Św.IMG_6681.JPGIMG_6694.JPG

25.03.2014r. - Zwiastowanie Pańskie - Dzień Świętości Życia

Zwiastowanie PańskieUroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina nam o tym, jak Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, by zwiastować Jej, że za sprawą Ducha Św. pocznie i porodzi syna, któremu nada imię Jezus i będzie On Synem Bożym. 

W tym dniu przeżywamy również Dzień Świętości Życia. W sposób szczególny troszczymy się o życie poczętych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci. W tej intencji na uroczystej mszy św. grupa trzydziestu czterech Parafian podjęła Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Trwa ona dziewięć miesięcy i polega na odmówieniu jednej dziesiątki różańca oraz specjalnej modlitwy.IMG_6737.JPGIMG_6740.JPG

05.03.2014r. - Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu

Wielki PostŚroda Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Okres ten nazywamy Wielkim Postem. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Jego zalecenia to: post, modlitwa i jałmużna. W okresie Wielkiego Postu ołtarze nie są przyozdabiane kwiatami, jego pokutny charakter podkreśla fioletowy kolor szat kapłana, a organy grają jedynie jako instrument towarzyszący i podtrzymujący śpiew wiernych.

W okresie Wielkiego Postu przychodzić będziemy do kościoła na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która sprawowana będzie w piątki o godz. 17:30 (po niej msza św.) oraz nabożeństwa Gorzkich Żali, które sprawowane będą w niedziele o godz. 15:00 (po nich msza św.). Kazania pasyjne będzie głosił ks. Marian Sikora, Ojciec Duchowny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej aż do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.IMG_6644.JPGIMG_6650.JPG

04.03.2014r. - Św. Kazimierza Królewicza - Imieniny Ks. Proboszcza

4 marca w kalendarzu liturgicznym przypada święto Św. Kazimierza Królewicza. Tego dnia imieniny obchodził proboszcz naszej parafii Ks. Kazimierz. Uroczysta msza św. sprawowana była o godz. 18:00, a po niej nadszedł czas składania życzeń.

W imieniu wszystkich parafian oraz wszystkich grup duszpasterskich życzenia złożył nadzwyczajny szafarz komunii św. oraz Prezes Akcji Katolickiej Pan Leszek Praczyk, a także Prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej “Francesco” Pan Wiesław Broda oraz Skarbnik Stowarzyszenia Pani Helena Piątek. Z życzeniami i kwiatami przybyli również: ministranci z lektorkami oraz sołtys wsi Wiry Pan Dominik Występski wraz z sołtysem wsi Łęczyca Panią Danielą Werblińską.IMG_6609.JPGIMG_6614.JPG

25.12.2013r. - Boże Narodzenie

Po czterech tygodniach adwentowego oczekiwania nadszedł dzień Narodzin Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Uroczysta Pasterka z udziałem chóru parafialnego “Francesco” sprawowana była o godz. 22:00. Wszystkim parafianom oraz miłym gościom dziękujemy za liczny udział w tej wspaniałej mszy św., za wspólną radość z Narodzenia Pańskiego.


IMG_4797.JPGIMG_4831.JPG

17.11.2013r. - Koncert 20-lecie pracy Dyrygenta z chórem Francesco

W niedzielę 17 listopada o godz. 17:00 odbył się koncert z okazji 20-lecia pracy Dyrygenta Pana Arkadiusza Klemczaka z chórem “Francesco”. W trakcie koncertu usłyszeliśmy wybrane utwory z dwóch dekad owocnej współpracy Dyrygenta z chórem “Francesco”. Koncert prowadzili: Pani Helena Piątek oraz Pan Wiesław Broda, a przez dwadzieścia lat wspólnej pracy oprowadzał nas sam Dyrygent Pan Arkadiusz Klemczak, który opowiadał również historie związane z poszczególnymi utworami.

Wykonawcami koncertu byli:

  • Chór “Francesco”
  • Zenon Dolata - obój
  • Krzysztof Bartkowiak - organy
  • Arkadiusz Klemczak - dyrygent

 IMG_3027.JPGIMG_3042.JPGIMG_3060.JPG

11.11.2013r. - Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się wolnym, niepodległym krajem. W tym roku po raz 95 obchodziliśmy Święto Niepodległości.

Uroczysta msza św. o godzinie 09:00 sprawowana była w intencji Ojczyzny. Uroczysty charakter tej mszy św. podkreśliła oprawa słowno - muzyczna przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej “Francesco” oraz śpiew chóru “Francesco” i “Bard” z towarzyszeniem werblisty.

Popołudniu przybyliśmy na nieszpory, które rozpoczęliśmy o godzinie 15:30. Po zakończonym nabożeństwie udaliśmy się do salki parafialnej na spotkanie przy rogalach marcińskich przygotowane przez Akcję Katolicką. Nie zabrakło też śpiewu pieśni patriotycznych.IMG_2649.JPGIMG_2653.JPGIMG_2666.JPG

02.11.2013r. - Dzień Zaduszny

Zaduszki 2011Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny. Na dzień modłów za dusze zmarłych — “Zaduszki” — wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W Kościele Katolickim tradycja ta rozpowszechniła się w XIII wieku.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego swoje początki miała już w XII wieku, jednak w całym kraju znana była dopiero w wieku XV. To dzień zadumy i refleksji nad wszystkimi, którzy odeszli od nas do Pana.IMG_2438.JPGIMG_2449.JPGIMG_2505.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl