Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
03.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach nie jest sprawowana msza św. W naszej parafii od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, o godzinie 15:00 odprawione zostało ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a Ceremonie Wielkiego Piątku sprawowane były o godzinie 18:00. Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po zakończeniu ceremonii trwała adoracja przy Grobie Pańskim. O godz. 20:30 rozpoczęło się czuwanie, które zakończyło się o północy.


IMG_6655.JPGIMG_6718.JPGIMG_6741.JPG

02.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Czwartek

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku kościelnym. W tym świętym czasie przeżywamy mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa oraz Eucharystii. Uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji sprawowana była o godzinie 18:00. W tym roku kolejny raz wierni przystępujący do Komunii Św. przyjmowali Ją pod dwiema postaciami - Ciała i Krwi Pańskiej.


IMG_6488.JPGIMG_6565.JPGIMG_6600.JPG

29.03.2015r. - Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". (za: www.brewiarz.pl)

Uroczysta msza św. sprawowana była o godzinie 11:00. IMG_6427.JPGIMG_6443.JPG

27.03.2015r. - Droga Krzyżowa ulicami parafii

27 marca wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej na ulice naszej parafii. Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele o godzinie 18:00. Następnie spod krzyża misyjnego wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przeszliśmy ul. Komornicką, Łęczycką, Południową, Cienistą, Słoneczną i Nową do krzyża przy ul. Laskowskiej. W tym roku Drogę Krzyżową poprowadził Ruch Kościoła Domowego działający od nieco ponad roku w naszej parafii.


IMG_6197.JPGIMG_6289.JPGIMG_6296.JPG

20.06.2015r. - Powrót Aktualności

Po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie sukcesywnie uzupełniamy dział Aktualności, prosimy o chwilę cierpliwości, a kolejne ważne wydarzenia z życia parafii będą zamieszczane na bieżąco.


22.03.2015r. - Gorzkie Żale - nabożeństwo Wielkiego Postu

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne związane z przeżywanym obecnie w Kościele okresem Wielkiego Postu. To nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym, które głosił ks. Szymon Bajon - wikariusz parafii św. Marcina w Poznaniu. Nabożeństwo Gorzkich Żali pochodzi z początków XVIII wieku, warto podkreślić, że tekst zachował swoje staropolskie brzmienie.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części. Pierwsza część śpiewana jest w I i II niedzielę Wielkiego Postu. Druga część śpiewana jest w III i IV niedzielę Wielkiego Postu, a trzecia część analogicznie w V niedzielę Wielkiego Postu i w Niedzielę Palmową.

Oczywiście nabożeństwo Gorzkich Żali ma swoją strukturę. Rozpoczyna je wystawienie Najświętszego Sakramentu, wzbudzenie intencji (tzw. czytanka z chwilą cichej osobistej modlitwy) oraz Pobudka, kiedy to śpiewamy “Gorzkie Żale przybywajcie...”, następnie czytane jest Słowo Boże wraz z kazaniem pasyjnym. Po kazaniu śpiewamy hymn, dwa psalmy oraz “Któryś za nas cierpiał rany” i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu nabożeństwa ze śpiewem pieśni “Dobranoc Głowo Święta” udajemy się procesyjnie do ucałowania relikwii Krzyża Św.IMG_6009.JPGIMG_6022.JPGIMG_6025.JPG

15.03.2015r. - Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

Na wieczornej mszy św. rozpoczęliśmy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, które trwały do środy. Rekolekcje prowadził ks. Stanisław Tokarski, proboszcz parafii w Racocie. Tydzień wcześniej odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które prowadziły Siostry Służebniczki z Lubonia - Żabikowa.IMG_6074.JPGIMG_6122.JPGIMG_6132.JPG

04.03.2015r. - Św. Kazimierza Królewicza - Imieniny Ks. Proboszcza

4 marca w kalendarzu liturgicznym przypada święto Św. Kazimierza Królewicza. Tego dnia imieniny obchodził proboszcz naszej parafii Ks. Kazimierz. Uroczysta msza św. sprawowana była o godz. 18:00, a po niej nadszedł czas składania życzeń.

W imieniu wszystkich parafian oraz wszystkich grup duszpasterskich życzenia złożył nadzwyczajny szafarz komunii św. oraz Prezes Akcji Katolickiej Pan Leszek Praczyk, a także Prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej “Francesco” Pan Wiesław Broda oraz Pani Mariola Kosz. Z życzeniami i kwiatami przybył również sołtys wsi Wiry Pan Dominik Występski wraz z byłą sołtys wsi Łęczyca Panią Danielą Werblińską.IMG_6037.JPGIMG_6051.JPG

18.02.2015r. - Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu

Wielki PostŚroda Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Okres ten nazywamy Wielkim Postem. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Jego zalecenia to: post, modlitwa i jałmużna. W okresie Wielkiego Postu ołtarze nie są przyozdabiane kwiatami, jego pokutny charakter podkreśla fioletowy kolor szat kapłana, a organy grają jedynie jako instrument towarzyszący i podtrzymujący śpiew wiernych.

W okresie Wielkiego Postu przychodzić będziemy do kościoła na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która sprawowana będzie w piątki o godz. 17:30 (po niej msza św.) oraz nabożeństwa Gorzkich Żali, które sprawowane będą w niedziele o godz. 15:00 (po nich msza św.).

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej aż do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Poniżej galeria zdjęć z mszy św. o godz. 18:00. IMG_5887.JPGIMG_5890.JPG

25.12.2014r. - Boże Narodzenie

Po czterech tygodniach adwentowego oczekiwania nadszedł dzień Narodzin Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Uroczysta Pasterka z udziałem chóru parafialnego “Francesco” sprawowana była o godz. 22:00. Wszystkim parafianom oraz miłym gościom dziękujemy za liczny udział w tej wspaniałej mszy św., za wspólną radość z Narodzenia Pańskiego.


IMG_3468.JPGIMG_3474.JPGIMG_3514.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl