Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
31.05.2015r. - Niedziela Powołań Kapłańskich

W ostatnią sobotę i niedzielę maja w naszej parafii przeżywaliśmy Niedzielę Powołań Kapłańskich. Do naszej parafii przybył kleryk Rafał Walid z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, aby razem z nami modlić się o powołania kapłańskie z naszej parafii.

Kleryk Rafał w sobotę po wieczornej mszy św., razem z księdzem Proboszczem, odprawił nabożeństwo majowe przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej w Wielkopolskim Parku Narodowym. W niedzielę głosił homilię na mszach św., a po mszy św. o godz. 09:00 spotkał się z ministrantami.IMG_0032.JPGIMG_0044.JPG

13.05.2015r. - Poświęcenie figurki Matki Bożej Fatimskiej

13 maja podczas uroczystej mszy św. ksiądz Proboszcz poświęcił figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która dwa dni później powróciła do kapliczki na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Kapliczka mieści się na początku lasu, kierując się drogą nad jezioro Jarosławiec, bądź w kierunku leśniczówki. Niestety kilka dni później figurka ponownie została ostrzelana.


IMG_9753.JPGIMG_9868.JPGIMG_9880.JPG

09.05.2015r. - Odpust Parafialny Św. Floriana

4 maja w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Św. Floriana, który jest patronem naszej parafii. Uroczysta msza św. odpustowa sprawowana była jednak 9 maja o godz. 18:00 i połączona była z obchodami 70-cio lecia Koła Ministrantów. Szczególny charakter tej mszy św. podkreśliła obecność strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Plewisk oraz śpiew chóru parafialnego “Francesco”. Po mszy św. mogliśmy uszanować relikwie Św. Floriana, znajdujące się w pięknym relikwiarzu, a Panowie byli ministranci spotkali się przy grillu w ogrodach parafialnych, wspominając czasy ministrantury.IMG_9273.JPGIMG_9281.JPGIMG_9301.JPG

03.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach nie jest sprawowana msza św. W naszej parafii od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, o godzinie 15:00 odprawione zostało ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a Ceremonie Wielkiego Piątku sprawowane były o godzinie 18:00. Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po zakończeniu ceremonii trwała adoracja przy Grobie Pańskim. O godz. 20:30 rozpoczęło się czuwanie, które zakończyło się o północy.


IMG_6655.JPGIMG_6718.JPGIMG_6741.JPG

02.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Czwartek

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku kościelnym. W tym świętym czasie przeżywamy mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa oraz Eucharystii. Uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji sprawowana była o godzinie 18:00. W tym roku kolejny raz wierni przystępujący do Komunii Św. przyjmowali Ją pod dwiema postaciami - Ciała i Krwi Pańskiej.


IMG_6488.JPGIMG_6565.JPGIMG_6600.JPG

29.03.2015r. - Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". (za: www.brewiarz.pl)

Uroczysta msza św. sprawowana była o godzinie 11:00. IMG_6427.JPGIMG_6443.JPG

27.03.2015r. - Droga Krzyżowa ulicami parafii

27 marca wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej na ulice naszej parafii. Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele o godzinie 18:00. Następnie spod krzyża misyjnego wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przeszliśmy ul. Komornicką, Łęczycką, Południową, Cienistą, Słoneczną i Nową do krzyża przy ul. Laskowskiej. W tym roku Drogę Krzyżową poprowadził Ruch Kościoła Domowego działający od nieco ponad roku w naszej parafii.


IMG_6197.JPGIMG_6289.JPGIMG_6296.JPG

20.06.2015r. - Powrót Aktualności

Po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie sukcesywnie uzupełniamy dział Aktualności, prosimy o chwilę cierpliwości, a kolejne ważne wydarzenia z życia parafii będą zamieszczane na bieżąco.


22.03.2015r. - Gorzkie Żale - nabożeństwo Wielkiego Postu

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne związane z przeżywanym obecnie w Kościele okresem Wielkiego Postu. To nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym, które głosił ks. Szymon Bajon - wikariusz parafii św. Marcina w Poznaniu. Nabożeństwo Gorzkich Żali pochodzi z początków XVIII wieku, warto podkreślić, że tekst zachował swoje staropolskie brzmienie.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części. Pierwsza część śpiewana jest w I i II niedzielę Wielkiego Postu. Druga część śpiewana jest w III i IV niedzielę Wielkiego Postu, a trzecia część analogicznie w V niedzielę Wielkiego Postu i w Niedzielę Palmową.

Oczywiście nabożeństwo Gorzkich Żali ma swoją strukturę. Rozpoczyna je wystawienie Najświętszego Sakramentu, wzbudzenie intencji (tzw. czytanka z chwilą cichej osobistej modlitwy) oraz Pobudka, kiedy to śpiewamy “Gorzkie Żale przybywajcie...”, następnie czytane jest Słowo Boże wraz z kazaniem pasyjnym. Po kazaniu śpiewamy hymn, dwa psalmy oraz “Któryś za nas cierpiał rany” i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu nabożeństwa ze śpiewem pieśni “Dobranoc Głowo Święta” udajemy się procesyjnie do ucałowania relikwii Krzyża Św.IMG_6009.JPGIMG_6022.JPGIMG_6025.JPG

15.03.2015r. - Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

Na wieczornej mszy św. rozpoczęliśmy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, które trwały do środy. Rekolekcje prowadził ks. Stanisław Tokarski, proboszcz parafii w Racocie. Tydzień wcześniej odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które prowadziły Siostry Służebniczki z Lubonia - Żabikowa.IMG_6074.JPGIMG_6122.JPGIMG_6132.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl