Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
02.02.2018r. - XV Jerycho Różańcowe

W Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej – podczas Mszy św. o godz. 12.00 – pod przewodnictwem ks. Bpa Damiana Bryla – rozpoczęła się wielka modlitwa„XV Różańcowego Jerycha” miasta Poznania.

U stóp Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, poszczególne wspólnoty podejmą siedmiodobową modlitwę różańcową przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji rodzin, Kościoła i naszej Ojczyzny. Nasz chór parafialny Francesco adorował NS drugiego lutego od godz. 20.00 do 21.00.IMG_0008.jpgIMG_0013.jpg

21.01.2018r. - Turniej Gramy z Patrykiem

Już VII edycja turnieju poświęcona pamięci naszego byłego ministranta okazała się b. szczęśliwa dla naszych najmłodszych ministrantów - zajęli 1 miejsce (drugi rok z rzędu) - pokonując w finale Wartę Poznań. W turnieju poza naszą drużyną amatorską brały udział same kluby sportowe.

“Tegoroczna siódma edycja akcji charytatywnej odbywała się pod hasłem „Dar krwi ‑ Gramy z Patrykiem”. Turniej piłki nożnej GOSiR Komorniki CUP U-10 oraz pokaz Adriana Duszaka, międzynarodowego mistrza freestyle football, przyniósł nie tylko sportowe emocje, ale też potrzebną krew. W niedzielę 21 stycznia, w czasie pojedynków w hali GOSiR przy ul. Polnej 37 w Komornikach, zebrano 14 litrów krwi, a dwie osoby zakwalifikowano do bazy dawców szpiku. Krew przekazano do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.” (źródło: gosirkomorniki.pl)

W naszych ministrantów reprezentowali: Jakub Makowski (kpt.-najlepszy zawodnik turnieju), Kacper Wiścicki (br.), Gabriel Karlik, Tomasz Przybylski, Kacper Przybylski, Krystian Mączyński, Jan Przybyłowski, Franciszek Chmielewski, Michał Kraejwski. 

Zdjęcia pochodzą ze strony gosirkomorniki.pl -autorem T.Kamiński
Turniej-005.jpgTurniej-022.jpgTurniej-168.jpg

20.01.2018r. - Opłatek Grup Duszpasterskich

W sobotę po wieczornej mszy św. o godz. 19:30 w Domu Kultury w Wirach, spotkały się grupy duszpasterskie działające w naszej parafii razem z księżmi: kanonikiem Kazimierzem Szachowiczem i Chrystusowcem Józefem Przekopem, który posługuje, pomagając w pracach duszpasterskich naszemu księdzu, by wspólnie podziękować sobie i podsumować miniony rok. 

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania kolędy "Bóg się rodzi"i łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia. Potem zasiedliśmy do zastawionych stołów, aby posilić nasze ciała. Następnie rozpoczęliśmy śpiewanie pięknych polskich kolęd przy akordeonie, na którym grał nasz organista p. Paweł Bulek. Kolejnym punktem spotkania, była prezentacja przygotowana przez p. Arkadiusza Klemczaka przy udziale P. Roberta Szenajcha, ukazująca w skrócie wydarzenia w naszej parafii z całego roku.

Dziękujemy wszystkim przybyłym parafianom a szczególnie przygotowującym to spotkanie.
14.01.2018r. - Kolędowy koncert chórów

Styczeń to miesiąc koncertów kolędowych. Co roku parafialny chór Francesco przygotowuje dla parafian i miłośników muzyki chóralnej występ, na którym śpiewa wraz z zaproszonymi gośćmi piękne kolędy i pastorałki aby oddać cześć nowo narodzonemu Jezusowi. 14 stycznia w niedzielę o godz. 17.00 rozpoczął się tegoroczny koncert. Tym razem wystąpiły 4 chóry: chór kościelny Antonius z Przeźmierowa dyrygowany przez Jagodę Jaskulską, chór Gminy Dopiewo Bel Canto pod dyrygenturą Elżbiety Węgielewskiej, chór kościelny pw. św. Cecylii z Mosiny dyrygowany przez Leszka Marciniaka oraz Francesco z Wir pod dyrygenturą Arkadiusza Klemczaka. Koncert zakończył się zaśpiewaną przez cztery chóry kolędą Kłaniamy Ci się Chryste. Również z przybyłymi słuchaczami zaśpiewaliśmy wspólnie znane kolędy do których przygrywał na organach nasz organista Paweł Bulek. Po błogosławieństwie zaprosiliśmy wszystkich wykonawców na poczęstunek do salki katechetycznej, gdzie w miłym nastroju wymienialiśmy doświadczenia.

(teks M.Kosz)IMG_6952.JPGIMG_7001.JPGIMG_7080.JPG

07.01.2018r. - Opłatek ministrancki

Jak co roku ministranci i lektorki wraz z rodzicami spotkali się na swoim wspólnym opłatku służby liturgicznej w salce parafialnej, by podsumować miniony rok. Opłatek poprzedziły jasełka, które przygotowały dzieci ze szkoły podstawowej w Wirach pod kierownictwem p. Mirki Koniecznej oraz p. Justyny Lisik.

Po przywitaniu przez Prezesa Koła pana Mariana Adamskiego, przyszedł czas na życzenia i słowa wstępne naszego Prezesa. Następnie odbyło się wręczenie nagród zaproszonym gościom, ministrantom i lektorkom. Na koniec ministranci zabawiali widownię skeczami, a co odważniejsi wzięli udział w konkursie niespodziance.

Na koniec odwiedził nas św. Mikołaj, który dla każdego miał słodkie upominki.

Obecnych w salce było ok. 120 osób!IMG_6448.JPGIMG_6461.JPGIMG_6488.JPG

06.01.2018r. - Orszak Trzech Króli

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych - cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 

W czasie każdej mszy św. mogliśmy nabyć kadzidło, którym okadzane będą nasze domy i kredę, aby wypisać na drzwiach wejściowych naszych domów C†M†B  oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Nowością w naszej parafii był I Orszak Trzech Króli, którzy przeszedł ulicami naszej parafii: Komornicką, Łęczycką, Południową, Cienistą do parku im. ks. Karola Seichtera przy ul. Laskowskiej. Podczas orszaku służba liturgiczna przedstawiała humorystyczne scenki, ilustrujące grzechy stojące nam na drodze do Pana Boga.  Każdy z uczestników otrzymał koronę, wiele osób miało też specjalne śpiewniki. W parku czekała na nasz szopka ze św. Rodziną i małym Jezusem, którą zagrała rodzina państwa Krajewskich z naszej parafii.

Szczególne podziękowania należą się p. Ali Piątek, która była inicjatorem Orszaku Trzech Króli w naszej parafii. Jest to inicjatywa ogólnopolska (w tym roku już 10 edycja pod hasłem Bóg jest dla wszystkich). Wiele osób jej pomagało, za co również wszystkim zaangażowanym dziękujemy! Cieszymy się ogromną frekwencją i do zobaczenia za rok!IMG_6183.JPGIMG_6296.JPGIMG_6396.JPG

24.12.2017r. - Wigilia Bożego Narodzenia

Pasterka ma na celu upamiętnienie modlitwy pasterzy z okolic Betlejem, którzy - na wezwanie aniołów jako pierwsi złożyli hołd Dzieciątku. W naszej parafii poprzedziło ją czuwanie przygotowane przez służbę liturgiczną. 

Przez dwa dni świąt na każdej mszy św. rozbrzmiewał śpiew pięknych polskich kolęd, które opowiadają o wydarzeniu sprzed wielu lat.

Niech Boża Dziecina błogosławi wszystkim parafianom i miłym gościom!

Korzystając z okazji, chcielibyśmy również podziękować wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w przygotowanie kościoła na święta, jak i prawidłowy przebieg liturgii. Serdeczne Bóg Zapłać!
IMG_5764.JPGIMG_5812.JPG

16.12.2017r. - Promocja lektorska

W minionych dniach odbył się w naszej parafii Kurs Lektorski, podczas którego grupa ministrantów i lektorek przygotowywała się do pełnienia jakże ważnej funkcji liturgicznej, jaką jest czytanie Słowa Bożego podczas każdej mszy św.

W kursie uczestniczyło w nim 13 kandydatów na lektora (9 ministrantów i 4 lektorki). Podczas zajęć chłonęli wiedzę z kilku formacji: wewnętrznej, biblijnej, fonetycznej oraz liturgicznej, każdej prowadzonej przez inną osobę. Formację wewnętrzną prowadzili diakoni Filip i Jarek z naszego Seminarium w Poznaniu. Mówili m.in. o świadectwie wiary i o tym jaka odpowiedzialność spoczywa na lektorach. Dodatkowo zorganizowali również kandydatom Adorację Najświętszego Sakramentu. Formację biblijną prowadziła p. Mirosława Konieczna. Przypomniała ona najistotniejsze informacje dot. Pisma Świętego. Formacja fonetyczna to z kolei zajęcia prowadzone przez p. Michała Gryczyńskiego, uzupełnione lekcją p. Pawła Binkowskiego – aktora Teatru Nowego w Poznaniu i wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji UAM Poznań. Zajęcia te przybrały b. praktyczny charakter, głównie przez ćwiczenia narządu mowy, które aktywizowały całą grupę. Na koniec formacja liturgiczna, prowadzona przez Prezesa Mariana Adamskiego, tłumacząca podział lekcjonarzy na poszczególne okresy w roku liturgicznym, wyjaśniająca zasady korzystania z Kalendarza Liturgicznego naszej Archidiecezji – tzw. „Rubryceli”, a także postawę lektora przed, w trakcie i po czytaniu.

16 grudnia Ks. Proboszcz Kan. Kazimierz Szachowicz jako promotor dokonał w trakcie uroczystej mszy św., przy licznie zgromadzonej służbie liturgicznej, rodzinie i parafianach włączenie, wtedy jeszcze kandydatów, do grona lektorów. Od tego dnia mogą nosić krzyż lektorski, który jest ich znakiem rozpoznawczym.

Tak więc obecnie mamy w parafii: 24 lektorów oraz 8 lektorek.IMG_5482.JPGIMG_5554.JPGIMG_5566.JPG

26.11.2017r. - Uroczystość Chrystusa Króla

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Zmartwychwstały Chrystus panuje w niebie i na ziemi. Wskazuje na cel ostateczny życia człowieka, czyli na zjednoczenie z Bogiem i oddanie się pod panowanie Jego miłości w Królestwie Bożym. To także święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej.

W dniu tym powiększyło się również grono naszej służby liturgicznej - do Koła Ministrantów zostało przyjętych 7 nowych ministrantów (T. Przybylski, K. Przybylski, J. Przybyłowski, F. Chmielewski, S. Depczyński, P. Nowak, T. Włodarczyk). Przy ks. Proboszczu, Prezesie Koła, ministrantach, rodzinie oraz zgromadzonych parafianach, złożyli oni przysięgę i otrzymali odznaki ministranta.IMG_4831.JPGIMG_4838.JPGIMG_4847.JPG

18.11.2017r. - Grand Prix Archidiecezji Poznańskiej

W sobotę 18.11 odbyło się piłkarskie Grand Prix Archidiecezji Poznańskiej, podczas którego grali m.in. nasi ministranci. Po niemałych emocjach zajęli trzecie (drużyna z gimnazjum) i czwarte (drużyna z podst. "A")  miejsce, z wielkimi nadziejami na kolejne rozgrywki.

Emocje zapewniały m.in. karne, przez które drużyna "A" kat. szkoła podstawowa, najpierw przegrała mecz o finał, a następnie o trzecie miejsce. Z kolei drużyna w kat. gimnazjum wygrała w karnych trzecie miejsce.

Na pochwałę zasługuje nasza najmłodsza drużyna ze szkoły podstawowej - "B", która radzi sobie coraz lepiej na boisku, co jest dobrą prognozą na przyszłość.

Kolejne rozgrywki już w grudniu!20171118_113936.jpgIMG_4561.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl