Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
10.06.2018 r. - XIX Festyn Parafialny

Tegoroczny, już XIX, Festyn Parafialny pod hasłem "Z Duchem Świętym, człowiek uśmiechnięty" za nami! Program artystyczny był bardzo napięty, poza dziećmi z przedszkola i szkoły podstawowej, był m.in. występ solistów z naszej gminy, pokaz żonglerki Freestyle Stanisława Kościelnego oraz występ trio harmonijek ustnych p. Mariana Liska. Wśród atrakcji nie zabrakło także konkurencji sprawnościowych na naszym placu, dmuchanego zamka i zjeżdżalni, konkursu strzelania z wiatrówki...

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Parafianom!IMG_3043.JPGIMG_3098.JPG

07.06.2018 r.- Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

W czwartek 22 czerwca zakończyła się oktawa Bożego Ciała, której zwieńczeniem była procesja do czterech ołtarzy wokół kościoła. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przebieg oktawy, począwszy od tych najmniejszych: służby liturgicznej, dziewczynek sypiących kwiatki, następnie osób niosących feretrony i sztandary, prowadzących księdza, niosących baldachim oraz stawiających ołtarze.


IMG_2742.JPGIMG_2776.JPG

31.05.2018 r. - Boże Ciało

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane popularnie Bożym Ciałem, przypada 60 dni po Wielkanocy. Katolicy są w tym dniu zobowiązani do udziału w mszy.

W Polsce obchody święta wiążą się z uliczną procesją z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii tematycznie związane z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób katolicy uroczyście dziękują Chrystusowi za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i publiczne manifestują swoją wiarę. Tradycja świętowania Bożego Ciała sięga trzynastego wieku. Uroczystość zaprowadził papież Urban. Ustanowił ją po objawieniach, które miała augustianka, święta Julianna z Cornillon ( czyt. korniją). Zakonnica usłyszała od Chrystusa, że w Kościele powinno zostać wprowadzone oddzielne święto ku czci Eucharystii.

W naszej parafii uroczysta msza św. polowa pod przewodnictwem ks. Proboszcza została odprawiona w Parku im. ks. Karola Seichtera. Potem uroczystą procesją, zatrzymując się przy pięknych ołtarzach, postawionych przez parafian doszliśmy do kościoła, gdzie po otrzymaniu błogosławieństwa udaliśmy się do swoich domów.

Ołtarze w tym roku przygotowali:

ołtarz główny -mieszkańcy ulicy Cienistej wraz z chórem parafialnym Francesco

ołtarz drugi - mieszkańcy Wirek

ołtarz trzeci - mieszkańcy Łęczycy

ołtarz czwarty - służba liturgiczna wraz z ks. Józefem Przekopem TChr

Wszystkim zaangażowanym parafianom bardzo dziękujemy. IMG_1121.JPGIMG_1162.JPG

04.05.2018 r. - Odpust św. Floriana

4 maja czciliśmy naszego patrona św. Floriana. Uroczysta msza św. koncelebrowana z procesją dookoła kościoła była prowadzona przez ks. Pawła Dąbrowskiego - proboszcza parafii św. Jana Pawła II w Luboniu. Mówił on w kazaniu m.in. o wielkiej wierze św. Floriana i o tym, że w dzisiejszych czasach też ta wiara jest bardzo potrzebna, a niestety coraz trudniejsza -wymagająca wyrzeczeń. 

W uroczystości uczestniczyli księża z całego dekanatu, służba liturgiczna, chór parafialny, dzieci pierwszokomunijne i wierni. Przy ołtarzu tradycyjnie pojawili się panowie, którzy kiedyś byli ministrantami i jak co roku, służyli podczas mszy św. odpustowej.

Niespodzianką był przygotowany przez ks. Proboszcza tort odpustowy, który przedłużył radosne świętowanie imienin naszego patrona. Po mszy św. sprzedawany był również znaczek turystyczny z podobizną naszego kościoła parafialnego. 

Św. Florianie -módl się za nami! IMG_0456.JPGIMG_0476.JPG

03.05.2018 r. - NMP Królowej Polski

Miesiąc maj jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Polski Naród czci Najświętszą Maryję Pannę w sposób szczególny, gdyż 3 maja obchodzimy święto Królowej Polski.

3 maja, obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 50 lat temu na Jasnej Górze prymas Wyszyński zawierzył Polskę Matce Bożej.

W dniu tym w naszej parafii odprawione zostały msze św. według porządku niedzielnego (7:30, 9:00, 11:00). Uroczysta suma miała miejsca o godz. 9:00. Kazanie głosił ks. Proboszcz, który podkreślił jak ważna była i jest Matka Boża w historii naszego Narodu. IMG_0361.JPGIMG_0363.JPG

29.04.2018 r. - I Komunia Św.

W niedzielę 29 kwietnia, dzieci naszej parafii przyjmowały po raz pierwszy Pana Jezusa do swego serca. Z uwagi na dużą liczbę (61 osób) zostały podzielone na dwie grupy- pierwsza o godz. 10.00 a druga o 12.00. Dzieci i ich rodzice w pełni uczestniczyli we mszy św. czytając lekcję, śpiewając psalm, prowadzili modlitwę powszechną i nieśli do ołtarza dary.

Od poniedziałku do niedzieli uczestniczyły też w białym tygodniu, a we wtorek poprowadziły nabożeństwo majowe. Pielgrzymka do Lichenia zaplanowana jest na 7 maja (poniedziałek). 
IMG_0175.JPGIMG_0216.JPG

31.03.2018r. - Wielka Sobota

Adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczęliśmy o godz. 8.00 od modlitwy brewiarzowej, Jutrzni. Potem każdy przychodził tak jak w Wielki Piątek. Tego dnia w kościele i w wyznaczonych miejscach święciliśmy pokarmy, które będziemy spożywali w czasie świąt. Wieczorem o godz. 21.00 zgromadziliśmy się na liturgii Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie nabożeństwa święcony był ogień i woda oraz odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne. Na zakończenie zabiły dzwony i z zapalonymi świecami szliśmy uroczystą procesją dookoła kościoła.

Alleluja!!! Jezus żyje!!!

Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie całego Triduum. IMG_108_8802.JPGIMG_122_2022.JPG

30.03.2018r. - Wielki Piątek

Całodniową adorację rozpoczęliśmy od modlitwy brewiarzowej, Jutrzni. Parafianie przychodzili do kościoła wg wyznaczonych ulic, a służba liturgiczna wg przygotowanego harmonogramu. O godz. 15.00 uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej a wieczorem o godz. 19.00 została odprawiona Liturgia Męki Pańskiej. W jej trakcie adorowaliśmy drzewo krzyża, które stało się znakiem zbawienia. Po zakończeniu liturgii został wystawiony Najświętszy Sakrament i przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Następnie odśpiewaliśmy Gorzkie Żale. Od godz. 20.30 do 22.00 Adorację Najświętszego Sakramentu prowadziły rodziny z Domowego Kościoła.


IMG_8657(1936).JPGIMG_8674.JPG

29.03.2018r. - Wielki Czwartek

Obchody rozpoczęliśmy wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, w czasie której odbył się obrzęd obmywania nóg, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa. W Wielki Czwartek upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę Chrystusa i jego uczniów. Tuż po wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenieśliśmy do tzw. kaplicy przechowania (ciemnicy).


IMG_8561.JPGIMG_8617.JPG

25.03.2018r. - Niedziela Palmowa

Tegoroczna niedziela palmowa była szczególnym wydarzeniem w naszej parafii, w związku z 25-leciem posługi duszpasterskiej ks. proboszcza Kazimierza Szachowicza w wirowskiej świątyni.

Po uroczystym poświęceniu plam przy krzyżu misyjnym, odbyło się procesyjne wejście, po którym przedstawiciele parafian przywitali ks. Proboszcza koszem kwiatów. 

Sama msza św. o godz. 11:00 była sprawowana w intencji naszego jubilata, a po każdej mszy św. odbyła się prezentacja zdjęć z tych 25 lat, z wyszczególnieniem ile za ks. Proboszcza w naszej parafii się zmieniło. Po uroczystej sumie dla wszystkich obecnych przewidziany był również tort. 

25 marca 1993 roku przywitał w naszej parafii ks. dziekan Stefan Naskręt, wraz z parafianami oraz władzami samorządowymi, na których czele stał ówczesny wójt (nasz były parafianin) p. Marian Walny. IMG_8385.JPGIMG_8401.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl