Historia Instrumentu

Piszczałki II manuałuOrgany zbudowała nieco ponad 100 lat temu firma KNAUFF i SYN z Bleicherode. Był to instrument 16 głosowy o trakturze pneumatycznej. Pod względem brzmienia zatwierdził je z ramienia kurii Ks. Prof. Józef Surzyński, a pod względem artystycznym, radca projektant kościoła Łukomski z Frankfurtu nad Odrą.

Dwadziecia lat temu organy były remontowane przez firmę Jarosław Kałużyński z Wronek. Jednak mimo konserwacji elementy drewniane zostały dosłownie "zjedzone" przez robaka zwanego kołatkiem. W skutek działań kołatka, okazało się, że doraźne naprawy nie są w stanie zapobiec niszczeniu instrumentu, dlatego parafia z Ks. Proboszczem Kan. Kazimierzem Szachowiczem podjęła się ogromnego przedsięwzięcia jakim była przebudowa instrumentu.

To jakże trudne przedsięwzięcie podjęła i wykonała firma organmistrzowska Jan Drozdowicz z Poznania.

Prace rozpoczęły się na początku stycznia 2002 roku. Wówczas to 16 głosowy instrument zamilkł, a jego miejsce na czas remontu zajął 21 głosowy instrument zastępczy (elektronowy) umieszczony przy ołtarzu bocznym obok prezbiterium.

Prace prowadzone przez firmę polegały między innymi na położeniu nowej podłogi na chórze, zamontowaniu nowej metalowej konstrukcji, odnowieniu i uzupełnieniu braków w prospekcie organowym (potocznie mówiąc prospekt organowy, to dokładnie to, co widać z naw kościoła tzw. wierzch organów). Piszczałki zostały ustawione na całkowicie nowych wiatrownicach. W organach zainstalowana została nowa - cichobieżna turbina powietrzna. Firma organmistrzowska zbudowała nowy, elektryczny kontuar, potocznie zwany stołem gry, a więc to, na czym organista gra.

Obecnie organy mają elektro-pneumatyczną trakturę, a dla lepszej możliwości gry koncertowej otrzymały dwa głosy języczkowe - Krummhorn 8' w II manuale oraz Fagott 16' w tzw. pedale, czyli klawiaturze nożnej.
Organy
Dziś w organach znajduje się 17 głosów złożonych z 1004 piszczałek, z czego spora część piszczałek jest nowych.

Odbioru technicznego po przebudowie dokonała komisja rzeczoznawców Kurii Metropolitalnej w Poznaniu - miało to miejsce 08.11.2004.

21.11.2004r. Ks. Biskup Grzegorz Balcerek sufragan archidiecezji poznańskiej poświęcił nowy instrument, który po przebudowie służy nie tylko do celów liturgii, ale również do gry koncertowej.

Począwszy od roku 2006 corocznie na terenie naszej gminy oraz na terenie naszej parafii odbywa się OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ KOMORNIKI. Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie www.festiwal.edu.pl

Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl