Ikona Matki Bożej Częstochowskiej – niezwykła historia

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej zwana także Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej oraz Obrazem Czarnej Madonny jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon z rodzaju hodegetrii, czyli przedstawiającą Maryję z dzieciątkiem.

Niezwykły obraz i niezwykłe miejsce

Ta niezwykła ikona znajduje się w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze pod opieką ojców paulinów. Nie wiadomo, kto jest twórcą tego dzieła, ale jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ obrazy tego typu z dawnych czasów nie były tworzone z myślą o sławie, ale robiono to tylko i wyłącznie dla chwały bożej. Otoczony jest wyjątkowym kultem, a wstawiennictwo Czarnej Madonny jest jednym z najbardziej polecanych w trudnych i ciężkich sprawach. Liczni pielgrzymi, którzy co roku odwiedzają to miejsce, są tego najlepszym dowodem.

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej – niezwykła historia

Udokumentowana historia ikony Matki Bożej Częstochowskiej sięga czasów księcia Władysława Opolczyka. On to 9 sierpnia 1382 roku sprowadzoną z Węgier ikonę przekazał ojcom paulinom w Częstochowie, a konsekwencją tego było tam założenie klasztoru na Jasnej Górze. Znane są również dwie wersje opowiadające o zniszczeniu obrazu. Stąd widoczne na nim rysy na twarzy Maryi, które zostały pozostawione na pamiątkę tych wydarzeń. Powodem najprawdopodobniej były cele rabunkowe, ale odnawianie ikony zajęło prawie dwa lata i odbywało się to w Krakowie z polecenia króla Władysława Jagiełły.