Funkcje naczyń liturgicznych

Naczynia liturgiczne to przedmioty, jakie są używane podczas nabożeństw i mszy świętej. Służą także do przechowywania hostii i wina, przy czym odznaczają się dużym znaczeniem w chrześcijaństwie. Jakie są najpopularniejsze naczynia liturgiczne? Czym się cechują?

Naczynia liturgiczne

Naczynia tego typu wyróżniają się określoną symboliką i szlachetnymi materiałami, z jakich są wykonywane. Obrazują bardzo dużą rangę wśród naczyń używanych w kościele katolickim. Są używane przez księży w kościołach i bazują na wytrzymałości, co pozwala korzystać z nich przez długi czas.

Najpopularniejsze rodzaje

Wśród najpopularniejszych naczyń liturgicznych wyróżniamy:

naczynia liturgiczne
  • Kielich liturgiczny – to jedno z głównych naczyń, jakie są wykorzystywane podczas mszy świętej. W kielichu następuje przemiana wina w krew Pana.
  • Monstrancja – do niej wstawia się hostię podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Zazwyczaj spotykane są monstrancje na duże hostie.
  • Patena – wyglądem przypomina najczęściej talerzyk. Występuje też w wersji głębokiej i obok kielicha jest najważniejszym naczyniem liturgicznym.
  • Ampułki – to dwa szklane dzbanki na tacce. W jednym dzbanku znajduje się woda, a w drugim wino. W  trakcie mszy wino jest przelewano do kielicha, a wodą odmywa się dłonie.
  • Lavabo – to dzbanuszek z miseczką, który jest stosowany do odmywania rąk. Naczynie jest stosowane także podczas chrztu świętego.
  • Kustodia – to metalowe, najczęściej pozłacane naczynie liturgiczne, gdzie przechowuje się hostię.