Dzielenie się opłatkiem – piękna Bożonarodzeniowa tradycja

Dzielenie się opłatkiem jest jedną z najważniejszych polskich tradycji Bożonarodzeniowych. To magiczny moment, podczas którego składamy sobie życzenia na cały przyszły rok.

 

Skąd wziąć opłatki wigilijne?

 

Zakupienie opłatków wigilijnych nie powinno być problemem, można go zamówić na meritohurt. Są one ogólnie dostępne w każdym sklepie z dewocjonaliami. Dotyczy to nie tylko sklepów stacjonarnych. Jest wiele portali internetowych, na których można je nabyć. Zazwyczaj jest to sprzedaż hurtowa, po kilkaset sztuk zapakowanych w kartonach.

 

Oczywiście do łamania się opłatkiem przy wigilijnym stole nie potrzebne są tak ogromne ilości. Sprzedaż internetowa jest idealna dla parafii, które same później dystrybuują opłatek. Są one sprzedawane przed kościołami przez ministrantów lub inne grupy parafialne. Często zdarza się, że ktoś roznosi opłatki po domach i mieszkaniach parafian.

 

Powszechny zwyczaj

 

Dzielenie się opłatkiem wigilijnym jest tradycją kultywowaną nie tylko w Polsce. Jest to zwyczaj praktykowany również w Czechach, Słowacji, Litwie, Ukrainie, a nawet we Włoszech.

 

Łamanie się opłatkiem jest popularne nie tylko na płaszczyźnie międzynarodowej. Łączy on również różne grupy społeczne. Dzielimy się opłatkiem nie tylko w zaciszu domowym przy wigilijnym stole, ale również w szkołach, w pracy czy w urzędach. Można powiedzieć, że przedstawiciele niemal każdej grupy próbują zorganizować dla siebie wigilię. Wszystko po to, przy przez ten jeden magiczny moment podzielić się z innymi życzliwością i radością.