Czym jest komża i kiedy warto ją kupić

W Polsce służenie do mszy to jeden z piękniejszych elementów rozwoju dzieci tuż po pierwszej komunii świętej. Dla wielu chłopców to element kontynuowania tradycji rodzinnej – w roli ministranta występuje starszy brat, a wcześniej zajmował się tym ojciec i dziadek. Warto wprowadzić dziecko w świat służenia do mszy, połączy się z tym bardzo wiele cudownych wspomnień oraz możliwość rozwoju pożądanych cech, takich jak na przykład sumienność i pracowitość.

Nowa komża ministrancka


Aby chłopiec mógł służyć do mszy tuż po komunii świętej, potrzebna jest mu komża ministrancka, czyli specjalne ubranie, które zakłada się na siebie na czas mszy świętej. Nowa komża ministrancka to praktycznie jedyny wydatek, który muszą ponieść rodzice wtedy, gdy syn chce służyć do mszy. Taka komża z powodzeniem posłuży przez kilka pierwszych lat, aż do momentu wzrostu w okresie dojrzewania. Należy o nią odpowiednio dbać, aby zawsze była śnieżnobiała i zadbaną.

Komża ministrancka dla dorosłych


W niektórych kościołach do mszy świętej służą dorośli mężczyźni, dla których przygotowano duże komże ministranckie. Tego typu rzeczy można kupić w sklepach z dewocjonaliami lub w sklepach chrześcijańskich. Komża dla dorosłych niczym nie różni się od wersji dla dzieci, jedynie ma większy rozmiar. Wystarczy kupić ją raz na kilka lat, bo to element bardzo trwały i niezużywający się podczas użytkowania. Należy prać ją jedynie w środkach przeznaczonych do prania białych ubrań.