Baranki wielkanocne – ich rodzaje i miejsce wykorzystania

Baranki wielkanocne https://www.meritohurt.pl/figurki/baranki-wielkanocne.html to akcesoria świąteczne dostępne w sklepach z dewocjonaliami, znajdujące szerokie wykorzystanie. Mogą one występować w różnych odmianach.

Baranki wielkanocne i ich rodzaje

Wśród najczęściej występujących baranków wielkanocnych znajdują się wykonane z gipsu baranki leżące, na podstawie imitującej mech albo trawę lub bez. Są to produkty ręcznie malowane, zwykle za pomocą farb akrylowych. Takie baranki wyposażone są często w czerwoną flagę z krzyżem. Równie popularny jest jednak także wykonany z gipsu baranek wielkanocny stojący. Zwykle też jest on także wyposażony w czerwoną flagę z krzyżem, symbolizującą Zmartwychwstanie Chrystusa. Alternatywą dla baranków wykonanych z gipsu są baranki szydełkowe, które stanowią prawdziwą kultywację tradycji.

Gdzie można umieścić baranka wielkanocnego?

Baranek wielkanocny to doskonała ozdoba na stół świąteczny. Doskonale prezentuje się on w każdym miejscu, choć najlepsze jest to środkowe lub też w niewielkiej donicy, w której zasiana została rzeżucha lub pszenica. W powiązaniu z zielenią jest to wówczas symbol budzącej się do życia przyrody. Baranki wielkanocne doskonale prezentują się także jako ozdoby na półkach lub element stroika. Szczególnym miejscem, w którym warto umieścić takiego baranka, jest ponadto koszyk do święconki. Umieszczony w nim baranek, bez względu na stylistykę wykonania, stanowi w nim swoisty symbol Zmartwychwstania Chrystusa.